Velikosti

Víte že...

velikostní označování obuvi, tak jak ho známe, vzniklo v roce 1792 a vymyslel ho švec James Smith v anglickém Norwich, kde je ještě dodnes sídlo jeho firmy James Sounthall and Co?

Se sériovou výrobou obuvi přišla i potřeba nějakým způsobem rozlišit a označit jednotlivé velikosti obuvi. Není divu, že Angličan vycházel z palců. Každý velikostní stupeň je 1/3 palce. Tedy 8,46 mm

Americký systém vychází také z palců, ale aby to bylo zajímavější, tak rozdíl vzniká v začátku stupnice a rozdíl činí 66 mm.

V Evropě je v současné době nejpoužívanější Ffancouzký systém. Jako oficiální systém byl zaveden v roce 1790 Napoleonem a vychází z Pařížského stehu, který měřil 2 cm a byl rozdělen na tři díly, čímž vznikl jeden velikostní stupeň o délce 0,66 cm

Od padesátých let byl v Československu používán metrický systém, který označoval délku chodidla v centimetrech + nadměrek (1 cm před palcem). V 60. letech byl pokus tohle vše sjednotit a vznikl sytém Mondopoint, který byl postaven na metrickém sytému. Označoval délku chodidla bez nadměrku.

Zajímavostí muže být, že v 80. letech se v Gottwaldově (pro mladší ročníky dnešní Zlín ;-)) konala konference, na které bohužel nedošlo ke shodě. Tento systém používá NATO.

Všechny systémy mají i tzv. půlky, kromě francouzkého.

Ve světě se používají i jiná značení, např. australský, mexický, japonský, rusko-ukrajinský a podobné velikostní systémy. Ty jsou ale méně využívané.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení