Vydrží navždy?

Víte že ... kvalitní, správně vybraná a udržovaná obuv Vám vydrží téměř navždy?

Pokud tomu tak má být, měli bychom ovšem dodržet několik nezbytných pravidel:

- Důležitý je už sám výběr obuvi. Samozřejmostí je kvalitní useň. A to jak u svršku, tak i u podešve. Pokud je podešev hladká, a vy nemáte v plánu obuv primárně používat jen jako taneční, je vhodné opařit podešev tenkou gumovou podrážkou. Zvýšíte tak životnost podešve a taky botky budou méně klouzat.
Neméně důležitá i správná velikost obuvi. Pokud je obuv například v oblasti palcového kloubu těsná, bude v tom místě kůže více namáhána. Může dojít k prodření podšívky a také popraskání svrchní kůže. Na druhou stranu pokud je obuv volná, chodidlo se v obuvi pohybuje a opět více namáhá a otírá podšívku.

- Šněrovací obuv zásadně nazouváme i vyzouváme rozšněrovanou. K nazouvání je vhodné použít nazouvací lžíci. Při vyzouvání místo špičky druhé boty raději použijeme ruce. Při nazouvání pomocí lžíce šetříme opatek. Při vyzouvání pomocí špičky druhé boty poškozujeme rámeček a podpatek.
Při nazouvání a vyzouvání zašněrované obuvi dochází k enormnímu namáhání nártové části a tím i k deformaci.

- Obuv je potřeba střídat. Ideální je, nechat obuv po jednom dni nošení jeden i dva dny vydechnout. Tím vyschne podšívka a zabrání se zvýšenému otěru a následnému prodření.
Pokud dojde k promočení obuvi, doporučuji jako první pomoc vycpat špici novinami. Noviny absorbují část vlhkosti a urychlí se schnutí obuvi.
V žádném případě obuv nesušte u topení, kamen, nebo podobného tepelného zdroje. Působením prudkého tepla se kůže začne smršťovat, vyschne, ztvrdne, praskne...

- Minimálně jednou týdně bychom měli obuv očistit a nakrémovat. Krém zajistí výživu usně, která bez vyživení začne vysychat a tvrdnout. To následně vede k praskání v ohybech, které vznikají na obuvi chůzí. Do takto ošetřené obuvi vsuneme napínáky. Ty zajistí, že si obuv udrží tvar. Nejlepší napínáky jsou z cedrového dřeva, které vstřebává vlhkost a ještě boty hezky provoní.

- Takto opečovanou obuv vložíme do botníku. Boty bychom nikdy neměly ukládat do chladné a vlhké místnosti (sklep, garáž...) Obuv začne plesnivět. A i když plíseň z povrchu odstraníme, zůstává v usni a opravdu to není dobrý společník pro Vaše chodidla.

- Po sezóně je vhodné odnést obuv ševci. Ten obuv nazuje na kopyta. Tím jim vrátí původní tvar, hloubkově vyživí svrchní kůži, vymění podrážky, patníky a provede další nutné opravy. Následně provede leštění na kotouči z koňských žíní.

Při dodržení těchto praktických rad Vám bude obuv dělat radost opravdu hodně hodně dlouho.


Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení